• by hair
  • 22 Şubat 2022
  • 0

Fue Saç Ekimi Nedir?

Saçları dökülen ya da kellik yaşayan kişiler için uygun olan ekim yöntemlerinden birisi Fue saç ekimi oluyor. Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Özellikle genetik faktörlerde bu noktada oldukça yaygındır. Bunun yanı sıra stresten, çevresel faktörlerden, hormon bozukluklarından da kaynaklanan bir sorun olabilir. Fue, dünya genelinde sık uygulanan bir saç ekim yöntemidir. Bu yöntemde deride kesiye ya da deriyi delmeye ihtiyaç duyulmaz.

Fue yöntemi ile saç ekimi yapılırken belirlenen donör bölgeden saç kökleri alınır. Kökler birer birer dikkatli bir şekilde alınır. Daha sonra ise ekim yapılacak olan bölgeye bu kökler uygulanır. Ekim işlemi de aynı kökler toplanırken olduğu gibi tek tek yapılır. Fue saç ekimi bu şekilde özenle gerçekleştirilir. Uzman sağlıkçılar tarafından saç köklerinin tek tek ekilmesi ile istenen saçlara sahip olunması sağlanır.

Fue Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Fue yöntemi ile saç ekimi oldukça başarılı ve kullanışlı bir yöntemdir. Öncelikle kişi muayene edilir ve hem saç yapısı incelenir hem de ne kadarlık bir alana ekim yapılacağı belirlenir. Daha sonra ise donör bölgesindeki saçlar için kısaltma işlemi yapılır ve saç alımı işlemine başlanır. Belirtmek gerekir ki bu yöntemde hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu sayede de uygulama sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Operasyon için belirlenen donör bölge ise genel olarak ense kısmı oluyor. İsteyen kişiler ilk muayenede uzman hekime bildirerek sakal ekimi ve benzeri işlemler için de bilgi alabilir. Ancak donör bölgede yer alan greft miktarına göre her yere uygulama yapılamama imkanı vardır. Uygulamada birer birer alınan greftler daha sonra yine birer birer istenen bölgelere ekilir.

Fue Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Fue yöntemi ile yapılan saç ekiminde genel olarak üç farklı teknik söz konusudur. Bu tekniklerden hangisinin uygulanacağına ise alanında uzman olan hekim tarafından karar verilir. Fue saç ekimi teknikleri; Mikro Fue saç ekim tekniği, Saffir Fue saç ekim tekniği ve Soft Fue saç ekim tekniği olarak ayrılır. Bu yöntemler uygulama ve özellik bakımından birbirinden ayrılabilir. Doktorunuz tarafından yapılan muayenede saç yapısı, uygulama bölgesi, greft sayısı ve benzeri unsurlar ele alınarak hangi tekniğin kullanılacağı kararlaştırılır.

Fue Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Saç ekim yöntemleri arasında yer alan Fue yöntemi günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Çok sık tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Eski yöntemler ile kıyaslandığı takdirde birçok kolaylık ve yenilik barındırdığı görülüyor. Saçlarında dökülme meydana gelen kişiler bu durumda Fue tekniğini kullanmayı tercih edebilir. Aynı zamanda kellik problemi olanlar, saçının belirli bir kısmı açılanlar da Fue yöntemi ile istedikleri saçlara sahip olabiliyor. Tabi ki bunun için donör bölgede yeterli saç kökünün yer alması gerektiğini belirtmekte fayda var. Kısa iyileşme süresi, kolay uygulanması ve kesi ya da dikiş olmaması ile son derece kullanışlı bir saç ektirme yoludur.

Fue Saç Ekimi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Saç ektirmek isteyen ve bunun için Fue ekim yöntemini tercih eden kişiler bilmelidir ki ekim süreleri çeşitli unsurlara bağlı olarak değişir. Öncelikle bu noktada ne kadar büyük bir alana saç ekimi yapılacağı önemli bir konudur. Aynı zamanda alanın büyüklüğüne göre uygulanacak greft sayısı da değiştiğinden kaç adet greft ekileceği de Fue saç ekimi yönteminin işlem süresine etki eder. İşlem süresi 6 saat de olabilir 9-10 saat de olabilir. Doktor tarafından yapılan muayenede uygulama alanı, ekilecek greft sayısı ve benzeri unsurların belirlenmesi ile sizlere bir süre aralığı verilir. Seansın çok uzun sürecek olması durumunda zaman zaman kısa aralar verilebilir. İşlem ne kadar sürerse sürsün kişiler kendilerini konforlu hisseder ve herhangi bir ağrı yaşamaz. Bu açıdan son derece kullanışlıdır.

Fue Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Bütün saç ekim işlemlerinden önce olduğu gibi Fue yönteminden önce de kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar bulunuyor. Bu unsurlara dikkat edilmesi halinde operasyon hem başarılı hem de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Öncelikle saçların temiz olması ve yağlanmamış olması gerekir. Bununla birlikte saça sürülen jöle ve benzeri şeyler olmamalıdır. En az 1 hafta önceden sigara ve alkol kullanmayı bırakmakta da fayda var. Aynı zamanda operasyon öncesinde yine en az 1 hafta kala yorucu aktiviteleri bırakmak gerekiyor. İşlem sırasında tok olmak ve operasyon günü rahat giyinmek de tavsiye ediliyor. Bunlara uyulması halinde sorunsuz bir operasyon geçirilir.

FUE Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Fue yönteminin en önemli özelliklerinden bir tanesi kolay ve hızlı iyileşme sürecidir. Öncelikle belirtmek gerekir ki ekilen saçlar kısa bir süre sonra dökülür. Bu durum oldukça normaldir. Çünkü dökülen saçlar kısa bir süre sonra tekrar çıkacaktır. Bu sefer çıkan saçlar ise kalıcı olacaktır. İşlem sonrasında uygulama bölgesini su ile temas ettirmekten kaçırmanız ve burayı ellememeniz gerekir. Aynı zamanda 10 saat geçmeden araba kullanmamanızda da fayda var. Fue saç ekimi sonrasında uzman hekim tarafından size verilen ilaçları ve kremleri kullanmaya da özen göstermeniz gerekiyor. Ödemin daha hızlı iyileşmesi için başın dik tutulması da tavsiye edilir. Bu sayede daha kolay bir iyileşme süreci geçer. İyileşme sürecinde hastalar kısa sürede normal hayatlarına dönebilir.

Fue Saç Ekim Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Fue yöntemi ile saç ektirmenin birçok önemli avantajı bulunuyor. Genel olarak açıklamak gerekirse en önemli avantajlarından bir tanesi işlem sırasında saç derisinde kesi açmaya ya da delme gibi şeylere ihtiyaç duyulmamasıdır. Aynı zamanda işlem sonrası iyileşme süresi de son derece kısa ve rahattır. Çok küçük ağrılar dışında iyileşme sürecinde rahatsızlık olmaz. Saçların 1 ila 1.5 sene sonrasında tamamen doğal ve sağlıklı bir yapıya sahip olur. Ense, donör bölgesi olarak tercih edilir ve greft toplanır. Buradan toplanan greftler sakal, kaş, bıyık ekimi için de kullanılabiliyor. Operasyon sonrasındaki ilk 6 ay bitince saçlar çok daha iyi bir görünüme sahip olur. Bütün bu avantajları ele alındığında son derece faydalı ve kullanışlı bir yöntem olduğu görülüyor.

Fue Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

İşlem sırasında herhangi bir acı hissetmedim. Çok kısa sürdü. Operasyondan sonra ise iyileşme sürecim kolaydı.

  • İyi ki Fue saç ekimi yöntemini tercih etmişim. Çevremdekiler bile ekim yaptırdığımı anlamadı. Çok doğal görünen saçlarım oldu.
  • Saç ektirme konusunda tereddütlerim vardı ancak bu işlem ile bütün tereddütlerimin gereksiz olduğunu anladım. Kısa sürede istediğim saçlara sahip oldum. Gerçekten güzel bir deneyimdi.
  • Saç ekiminde Fue yönteminin avantajlarından yararlandığım için çok mutluyum. Ne ekim sırasında ne de operasyon sonrası ağrı hissetmedim. Daha 6 ay geçmesine rağmen çok iyi bir saç görüntüm oldu.
  • Saç ektirdikten sonra kendime olan güvenim geri geldi. Keşke daha önce yaptırsaymışım. Konforlu ve hızlı bir süreçti.

Fue Saç Ekim Yöntemi Fiyatları 2022

Saç ektirmek isteyen kişilerin en sık sorduğu sorulardan birisi ekim fiyatlarının ne kadar olduğudur. Bu noktada net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmaz. Bunun nedeni ise kişiden kişiye fiyatların değişkenlik gösterebilmesidir. Çünkü Fue saç ekimi yönteminde farklı teknikler uygulanabiliyor. Aynı zamanda ne kadar büyük bir alana saç ekileceğine göre de fiyatların değişmesi mümkündür. Bir diğer konu da ekilecek olan greft sayısıdır. Bu yöntemde greftler birer birer ekilir ve kaç adet ekileceğine göre de fiyatların değişmesi son derece normaldir. Ekilecek greft sayısı arttıkça fiyatlar da buna bağlı olarak artar.

Fue Saç Ekimi Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi işlemi her ne kadar basit gibi görünse de aslında zor bir işlemdir. Bu nedenle de alanında uzman hekimler tarafından donanımlı sağlık merkezleri, estetik merkezleri veya hastanelerde yaptırılmalıdır. Ancak bu şekilde daha kolay, konforlu ve güvenilir şekilde yapılabilir. Fue yöntemi ile saç ektirecek olan kişiler doktor tarafından verilen talimatlara mutlaka uymalıdır. Sürecin sorunsuz ilerlemesi açısından bu önemli bir konudur. Bir diğer konu ise işlem sonrasında dikkatli olmaktır. Güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Aynı zamanda bölgenin suya temas etmesinden de kaçınmak gerekiyor. Enfeksiyon olmaması için deri ile oynamaktan da uzak durmanızda fayda var. Operasyon öncesi ve sonrası için uzman hekim tarafından size söylenenlere uymanız en iyi seçenektir.

Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Doğru Belirlenmesi

Saç ekiminde birçok farklı unsur önemlidir. Bunlardan bir tanesi de saç köklerinin çıkış yönünü doğru belirlemektir. Uzman hekim tarafından yapılan muayene ve inceleme ile saçın hangi yönde çıktığı doğru bir şekilde belirlenir. Aynı zamanda çıkış açısı da incelenir. Buna bağlı olarak da greftler ekilirken saçın çıkış yönü ve açısına göre ekim işlemi gerçekleştirilir. Saç köklerinin ekim yapılacak olan alana yerleştirilmesi bu şekilde gerçekleştirilir. Bu greftler ise genellikle en bölgesinde alınır. Fue saç ekimi yönteminde köklerin çıkış yönünün doğru belirlenmesi doktor tarafından sorunsuz bir şekilde sağlanır.

Ekilecek Saç Köklerinin Ense Bölgesinden Alınmasının Nedeni

Saç ekimi için uygulanan yöntemlerde genel olarak ense bölgesinde saç kökü almak tercih ediliyor. Birçok insan da bunun nedenini merak ediyor. Belirtmek gerekir ki saç ekiminde saç köklerinin ense bölgesinden alınmasının nedeni testosterona duyarlı olmamasıdır. Testosterona duyarlı olmaması sayesinde de buradan alınan saç köklerinin dökülmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Yani ense bölgesinin saç ekiminde donör bölge olarak tercih edilmesinin nedeni dökülmeye karşı duyarlı olmamasıdır. Eğer boyun bölgesinde veya başka bir ifade ile ense bölgesinde yer alan kılların herhangi bir hastalık ve benzeri nedenden dökülmüş olması söz konusu ise göğüs gibi bölgeler de donör olarak tercih edilebiliyor.

Fue Saç Ekimi Sonrası Normal Hayata Dönüş

Saç ekimi yaptıran kişilerin işlem sonrasında normal hayata dönüşü oldukça kolaydır. Öncelikle belirtmek gerekir ki işlem sonrasında yaklaşık bir ay boyunca ekilen saçların dökülmesi ile karşılaşılır. Bu durum normaldir ve endişe etmeye gerek yoktur. Şok dökülme olarak adlandırılan bu sürecin ardından çıkan saçlar ise kalıcı olacaktır. İşlem sonrasında birkaç gün dinlenmenizde fayda var. Genel olarak 2 gün sonrasında normal hayata dönmek mümkündür. Operasyon sonrası doktor talimatlarına önem vermeniz ve size verilen ilaç, krem gibi şeyleri kullanmanız iyileşmeyi hızlandırır. Fue saç ekimi yönteminde iyileşme süreci ve normal hayata dönüş hızlıdır.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call now

WhatsApp chat