• by hair
  • 22 Şubat 2022
  • 0

Saç Ekimi Nedir?

Kellik ya da dökülme sorunu olan kişiler için yapılan ve saçların geri kazandırılmasını sağlayan işleme saç ekimi denir. Ekim sayesinde istediğiniz güzel ve gür saçlara sahip olmanız mümkün oluyor. Saç dökülmesi günümüzde oldukça fazla yaşanan bir sorundur. Bu sorun erkeklerde de kadınlarda da meydana gelen önemli bir sorundur. Kişiler daha iyi bir görünüme sahip olmak için saç ektirmeyi tercih edebiliyor. Saç köklerini geri kazanmak için isteyen kişiler için ideal seçenektir.

Saç Kökü Nedir?

Saç kökü genel olarak saçların dip kısmı şeklinde basitçe açıklanabilir. Bu dip kısımlar yağ dokusuna gömülüdür ve etrafında saç üretimi gerçekleştiren hücreler bulunur. Saç ekimi bunların kullanılması ile yapılır. Saç derisinden çıkarılan greft ile ekim işlemleri gerçekleştirilir. Bu kapsamda işlem öncesinde yapılan muayene ile kişinin ne kadar grefte ihtiyacı olduğu belirlenir.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

Her insanın saç yapısı aynı değildir. Saçların yapısı kişiden kişiye değişebilir. Genel olarak saç yapısı beş farklı kısımdan oluşur. Bu kısımlar saç, kas, salgı bezi, cilt ve kök kılıfı olarak ayrılır. Aynı zamanda deri bölgesi, destek tabakası, deri bölgesi altı, dış örtü, gevşek bağ dokusu tabakalarından meydana gelir. Muayene sonrasında kişinin saç yapısının nasıl olduğu ve buna bağlı olarak ekimin ne şekilde yapılacağı uzman hekim tarafından belirlenir.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Günümüzde birçok kişinin saç ektirmesi mümkün oluyor. Genel olarak saçında dökülme meydana gelen ya da kellik sorunu olanların saç ektirmesi mümkündür. Bu durumlar hormonal sorunlarda, genetik nedenlerde, çevresel faktörlerden, stresten ve benzeri unsurlardan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda kişinin ense kısmında uygun miktarda saç kökü olması durumunda saç ektirmesi mümkündür. Ense bölgesinde yeterli kök olmaması durumunda ise kişi uygun olmayabilir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ektirme işlemi birden fazla yöntem ile yapılabilir. Sağlık teknolojinin gelişmesi ile birlikte saç ekiminde de kullanılan farklı yöntemler ortaya çıkmıştır. Bu yöntemler arasında hangisinin kullanılacağı ise uzman doktorun karar vereceği bir konudur. Genel olarak saç ekimi yöntemleri; FUT tekniği, DHI tekniği, FUE tekniği ve DHI Plus Gold tekniği olarak ayrılır. Bu 4 yöntem ile ekim işlemi yaptırılabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminin nasıl yapılacağı uygulanan yönteme bağlı olarak değişkenlik gösterir. Farklı yöntemler olması neticesinde uzman doktor tarafından yapılan muayene sonrasında hangi yöntem ile ekim işlemlerinin yapılacağı belirlenir. Kişinin saç yapısı ve kalitesine göre doğru yöntem seçilerek lokal anestezi uygulanır. Daha sonra ise greftler hazırlanarak özel solüsyonda muhafaza edilir. Uzman doktor tarafından bu greftler hastanın saçı olmayan bölgelerine ekilir.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Saç ektirmek oldukça avantajlı bir uygulamadır. Genel olarak açıklamak gerekirse bireylerin görünüşü daha iyi olur ve özgüveni artar. İyileşme sürecinden sonra görünüm son derece doğal olur. 1 yıl kadar olan iyileşme sürecinin ardından saçlarınız doğal olarak uzar. Sonuçlar kalıcıdır yani belirli bir süre sonra ekilen saçların dökülmesi gibi durumlar söz konusu değildir. Kişinin ense bölgesinde yeterli saç olması durumunda herkes ekim uygulamasından yararlanabilir.

Hangi Aylar Saç Ekimi İçin Uygundur?

İnsanların saç ekimi konusunda en fazla yanıldığı konulardan bir tanesi yaz aylarında işlem yapmanın yanlış olduğudur. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Her mevsimde veya her ayda saç ektirmeniz mümkündür. Belirtmek gerekir ki bir süre güneş ışığından korumak faydalı olacaktır. Bununla birlikte ekimden sonra bir süre denize de girmemek gerekir. Yine de iyileşme sürecinde talimatlara uyulduğu takdirde her mevsim yapılabilir.

Saç Ekimi İçin Yaş Sınırı Nedir?

Saç ektirmek isteyen kişiler genel olarak bunu ileri yaşlarda yapıyor. Çünkü dökülme ve kellik en fazla ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ancak çeşitli faktörlere bağlı olarak erken yaşlarda ortaya çıktığını söylemek de mümkündür. Saç ektirmek için belirlenen yasal yaş sınırı 18’dir. 18 yaş üzerinde olan herkesin saç ektirme imkanı vardır. İnsanlar genel olarak 25 yaşından sonra daha fazla saç ektiriyor.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ektirmek isteyen kişilerin merak ettiği önemli konulardan bir tanesi işlemin ne kadar süreceğidir. Bu noktada belirtmek gerekir ki kişinin saçında meydana gelen dökülme ve ekilecek olan greft sayısına bağlı olarak işlem süresi değişir. Genel olarak 2-3 seans süren uygulama 3-6 saat civarında sürer. Ancak bu sürelerin değişkenlik gösterebileceğini bilmek gerekir. Saç ektirmek zahmetsiz ve hızlı bir süreçtir.

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Görülür?

İşlemden sonra sonuçların tam olarak görülmesi ve iyileşme sürecinin tamamlanması 6 ay kadar sürer. Kişinin yeni saçlarının çıkması ise ilk 3 ay içerisinde gerçekleşmeye başlar. Tam olarak 1 yıl sonrasında ise iyileşmenin tamamen bittiğini söylemek mümkündür. İyileşme süreci ve sonuçların görülme süresi kişiden kişiye değişen bir konudur. İyileşme sürecinin ardından ise kişinin hem gür hem de doğal görünen saçları olur.

Saç Ekimi Öncesi Nasıl Bir Cilt Bakımı Yapılması Gerekir?

Ekim işleminde önce kişilerin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunuyor. Genel olarak doktor tarafından söylenen talimatlara uymak önemlidir. Alkol, sigara, kan sulandırıcı ilaç gibi şeylere ara verilmesi istenebilir. Aynı zamanda özel bir cilt bakımı yapmaya gerek yoktur. Ancak cildin temiz olması istenir. İşlemin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için doktor tarafından verilen talimatlara uymanız yeterlidir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Saç ekimi işleminden sonra yıkama için doktor tarafından size önerilen saç şampuanını kullanmanızda fayda var. Aynı zamanda bir de losyon kullanmanız istenir. Yıkama öncesinde losyonu saça sürmeniz ve yaklaşık bir saat beklemeniz gerekir. Ardından da önerilen şampuan ile yıkama işlemini yapabilirsiniz. Size önerilen şampuanı ve losyonu kullanmanız iyileşme sürecinin daha hızlı ve başarılı olmasını sağlar.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Saç ekiminden sonra gerçekten çok güzel saçlarım vardır. Başta tereddüt ettim. Ancak sonuçlar harika oldu.

  • Çok zahmetsiz bir şekilde uygulama yaptırdım. Sonuçlar beklediğimden de iyiydi. İyi ki yaptırmışım.
  • Acısız ve kolay bir süreçtir. Doğal saç görüntüsü olması cidden çok güzel. İyileşme sürecim de sorunsuzdu.
  • Kesinlikle dökülen saçlar için en iyi çözüm. Öz güvenim arttı. Artık eskisinden de iyi saçlara sahibim.
  • İyileşme sürecim sorunsuzdur. Operasyon da oldukça rahat ve hızlıydı. Saçlarım doğalmış gibi görünüyor çok memnunum.

Saç Ekimi Fiyatları 2022

Saç ektirmek isteyen kişiler bunun için en kadar ücret ödemeleri gerektiğini merak edebiliyor. Belirtmek gerekir ki ekim için kullanılabilecek yöntemler değiştiğinden dolayı seçilen yönteme göre fiyatlar da değişir. Aynı zamanda saç ekiminde ne kadar greft kullanılacağı, ekim yapılacak olan alanın büyüklüğü gibi unsurlar da fiyatlara etki eder. Bu noktada saç ekimi fiyatları için sağlık merkezi ile iletişime geçmek gerekir.

Bu İşlemleri Kim, Nerede Yapıyor?

Saç ekim işlemleri hastanelerde, estetik merkezlerinde, sağlık merkezlerinde yapılabilir. Bu işlemin alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Plastik cerrahi uzmanı, estetik cerrahi uzmanı, deri hastalıkları uzmanı, medikal estetik sertifikası bulunan doktorlar gibi uzman kişiler saç ekim uygulaması yapabiliyor. Belirtmek gerekir ki tam donanımlı bir hastane veya sağlık/estetik merkezinde işlem yapılması en iyi seçenek olacaktır. Bu sayede istenen doğal ve kaliteli sonuçların elde edilmesi mümkündür.

Saç Ekimi Operasyonu Kaç Saat Sürer ve Konforlu Mudur?

Uygulama sırasında kişiler herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hissetmez. İşlem, lokal anestezi altında yapılır ve hastanın bir şey hissetmemesi sağlanır. Yani hem konforlu hem de risksiz ve rahat bir uygulamadır. Aynı zamanda saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğüne ve ekilecek greft sayısına bağlı olarak operasyon süresi değişir. Genellikle 3 saat ile 6 saat arasında bir süre söz konusu olurken bu süre uzayabilir.

Saç Ekimi Operasyonu Esnasında Ağrı Veya Acı Hissedilir Mi?

Saç ektirecek olan kişilerin aklına takılan en önemli sorulardan bir tanesi operasyon sırasında ağrı hissedilip hissedilmediğidir. Bu konuda rahat olabilirsiniz.  Çünkü operasyon sırasında kişinin hissettiği herhangi bir acı ya da ağrı bulunmaz. Çünkü uygulama, lokal anestezi altında yapılır. Bu doğrultuda da hem konforlu hem de kolay bir işlem olması ile ön plana çıkar. Saç ektirecek olan kişiler gönül rahatlığı ile bu uygulamadan yararlanabilir.

Saç Ekimi Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

Operasyon süresi çeşitli unsurlara bağlı olarak değişebiliyor. Bu noktada seans ve benzeri konular uygulama için ne kadar süre ayırmanız gerektiğini değiştiren bir konudur. Genel olarak seansların ve uygulamanın tamamlanması için 3 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Bu kadar kısa süre içerisinde bütün operasyon süreci tamamlanarak kişinin saç ekimi bitirilir. Daha sonra ise 6 ila 1 yıl kadar süren bir iyileşme süreci söz konusu olacaktır. Kişi bu süreçte normal hayatına sorunsuz bir şekilde devam edebilir.

Saç Ekim Kaç Yıl Dayanır?

Saç ekimiyle ilgili akla takılan önemli sorulardan bir tanesi ekilen saçların ne kadar dayanıklı olduğudur. Belirtmek gerekir ki saç ekimi uygulamasının en önemli avantajlarından bir tanesi ömürlü bir uygulama olmasıdır. Yani genetik olarak dökülmeyen bölgeden greft alınması ile ekilen saçlar ömür boyu kalıcıdır. Bu sayede de günümüzde erkek ya da kadın fark etmeksizin birçok insan tarafından tercih edilen bir yöntem olmayı başarıyor.

Sedasyon Nedir?

Operasyonda dair endişesi ya da korkusu olan kişiler için sedasyon oldukça kullanışlıdır. Sedasyon genel olarak saç ekiminden önce hastaya uygulanan rahatlatıcı bir ilaç şeklinde tanımlanabilir. Operasyondan korkan kişiler bu ağrı kesici ve rahatlatıcı ilacı kullanırlar. Doktor tarafından ilacın damardan verilmesi ile uygulama yapılır. Böylece korkmadan ya da endişe duymadan rahat bir operasyon geçirmeniz sağlanır.

Sedasyon Almak Zorunda Mıyım?

Hastaların sedasyon alması gibi bir zorunluluğu yoktur. Lokal anestezi ile de işlem yapılabilir. Genel olarak da lokal anestezi uygulanması tercih edilir. Sedasyon ise sağlık operasyonlarından, iğneden ve benzeri şeylerden korkan kişileri rahatlatmak için kullanılır. Saç ektirecek olan kişi istemediği sürece sedasyon alması gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

Saç Ekimi Zararlı Mıdır?

Saç ekiminin en önemli avantajlarından bir tanesi hem etkili hem de tamamen güvenilir bir yöntem olmasıdır. Yani operasyon yapılacak olan bireyler için herhangi bir zararı bulunmaz. Aynı zamanda saç ekiminin herhangi bir riski de yoktur. Yani risksiz ve güvenilir bir operasyon olarak öne çıkar. Gür, güzel ve doğal saçlara sahip olmak isteyenler için saç ekimi ideal yöntemdir.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call now

WhatsApp chat